Навременни мерки: Разпознайте депресията и направете план за преодоляването й
Депресивните състояния са често срещано явление, което може да се прояви в голям диапазон според състоянието на човека и заобикалящата го среда. Някои видове депресия се характеризират със симптоми, които трудно могат да бъдат сбъркани. При други случаи, психическото ни състояние може да достигне плашещи отклонения, които се лекуват само от специалисти, при това медикаментозно.
Без значение от проявленията, всяко преодоляване на депресия може да е решаващо за нашия пълноценен живот и психическо здраве.
Нека разгледаме някои от най-честите признаци на депресивни състояния, за да бъдем готови да ги разпознаем, когато се появят. Точно в тези случаи, доверието ни към доказали се специалисти може да се окаже решаващо за пълноценното ни съществуване.
Всеки отделен вид депресия се характеризира с по-особени белези, но в основата си всички те си приличат. Ако сме по-наблюдателни, ще хванем издайниците още в самото начало.
Трябва веднага да регистрирате знак за тревога, ако се уловите в апатия или загуба на интерес към дейности, които до скоро са ви носили наслада. Не бива да пропускате повишеното безпокойство, без видима конкретна причина, или нетипично за вас раздразнение и враждебност.
Други признаци са чувството на безполезност и вина, промени в апетита и килограмите, безсъние или прекомерна сънливост и т.н.
Според видовете депресия могат да се наблюдават и по-специфични симптоми. За пример, честата и рязка смяна на настроенията характеризира появата на биполярно разстройство. За него е характерно още редуването на голям прилив на енергия с чувство на крайна умора и изтощение.
При кататоничната депресия можем да станем свидетели на голяма промяна в поведението. Такива са необичайни прояви или пълна липса на движение.
Сезонните нарушения се наблюдават най-често през зимата и обикновено се дължат на липсата на слънчева светлина. Недостатъчно енергия, повишена тъга или трудна концентрация са някои от техните характеристики.
Не бива да се подминават дори паник атаките, липсата на мотивация или ниското самочувствие. Всичко това говори за някакъв вид нарушения, които биха имали неприятни последици, ако се задълбочат.
Централната и вегетативната нервна система са изключително сложни. В добавка на това, стресиращите условия на живот могат да допринесат за появата на леки или по-тежки форми на депресия.
Не трябва да се колебаете в действията си. Потърсете помощ. Веднага! Всеки миг може да е ценен, а животът си заслужава усилието да се променим към по-добро.