Коя кредитна карта да изберем – Visa или MasterCard?

Какво е нужно за кредитна карта?

На пръв поглед всички са еднакви и по нищо не се различават. Всъщност условията за използване и обслужване на кредитни карти в различните финансови институции се различават. Ето защо, за да изберете такава пластмаса, която ще бъде удобна и приятна за използване, ще трябва да положите малко усилия. Като минимум, клиентът трябва внимателно да прочете всички условия на договора и да попита банковия служител за всички неясни нюанси и подробности за сътрудничеството. Също така е много важно да решите за какви цели е необходима картата. И едва след като всичко си дойде на мястото, можете да подпишете договора и да се присъедините към редиците на притежателите на кредитни карти.

По какво се различават кредитните карти като Visa и MasterCard?

Както Visa, така и MasterCard са електронни платежни системи, които са най-популярни в България. “Виза” идва от Америка. Днес тази платежна система е представена в 200 страни по света. Картите, които поддържат плащания чрез него, са най-популярни в Северна Америка. MasterCard е международна система. Използва се от клиенти на финансови институции в повече от 210 страни по света. Основните сървъри на тази платежна система се намират в Америка.

Какви са разликите между банковите карти на тези платежни системи?

От една страна те са чисто технически. Въпреки факта, че “Visa” в България позволява създаване на сметки в левове и долари, а “MasterCard” – в евро и левове, след издаване на картата към нея може да бъде свързана сметка във всяка валута.

Има и други разлики:

  • В момента Visa обслужва около 28% от всички карти в света, докато MasterCard е достигнала едва около 20% от пазара.
  • Visa се развива по-бързо и първа въвежда различни нововъведения. MasterCard се опитва да не изостава, но все пак губи донякъде от “пионера” по отношение на безкасовите плащания.
  • Докато за Visa основната валута е доларът, то при MasterCard този параметър може да се промени. Тоест основната валута на картата може да бъде или долар, или евро. Това означава, че конвертирането може да премине и през двете валути, което си струва да се има предвид за клиенти на финансови институции, които пътуват много или често извършват сетълменти с респонденти в чужбина.
  • За разлика от MasterCard, Visa позволява на своите клиенти да извършват P2P плащания. Тоест с Visa хората могат да изпращат пари един на друг директно на картата.

Кредитни карти премиум клас

В допълнение към обикновените кредитни карти, финансовите институции ви позволяват да получите първокласна пластмаса. Какво означава? Първо, на такива карти е зададен много по-голям кредитен лимит. Второ, притежателите на първокласни кредитни карти имат достъп до допълнителни услуги и възможности. Голяма част от привилегиите се свързват автоматично с банковия продукт – идват с него, така да се каже. Освен това почти всички банки предоставят на първокласните клиенти допълнителни привилегии, като например възможността да участват в различни промоции, да получават допълнителни отстъпки и да трупат бонуси и точки.

Основните видове премиум банкови карти (банкови карти) изглеждат така:

•          класически;

•          златни;

•          платинени;

•          кобрандирани.

Нека ги разгледаме по-подробно.

•          Класическите кредитни карти са пластмасови със стандартен набор от функции, свързани по подразбиране.

•          Златните карти са карти от VIP клас, които дават определени бонуси и привилегии в услугата.

•          Платинените карти са още по-привилегировани кредитни карти с още по-голям набор от бонуси.

•          Кобрандираните карти са съвместна оферта на банката и един или повече нейни партньори, която дава право и на отстъпки, бонуси и промоционални оферти.

Използване на кредитна карта в чужбина

Ако сте притежател на международна кредитна карта, можете спокойно да пътувате с нея до всяка точка на света (където има банкомати и терминали, разбира се). Преди да пътувате, струва си да попитате коя платежна система е по-популярна в дадена страна – Visa или MasterCard. Това ще ви помогне да спестите от такси за транзакции и конвертиране на средства и да вземете най-удобната кредитна карта със себе си. Собствениците на премиум карти, между другото, също могат да се насладят на някои привилегии в чужбина.

За да не се сблъскате с проблеми, преди да вземете банкова кредитна карта в чужбина, трябва да предприемете следните стъпки:

  • Предупредете банката за вашето заминаване, за да не блокира случайно пластищага, като види, че е започнала да се използва в друга държава.
  • За всеки случай издайте една (или дори по-добре няколко) резервни карти.
  • Свържете се с опцията за SMS известие. Това ще ви помогне да избегнете измамници.

Източник: kreditite.com