Плюсове и минуси на контактните лещи

Плюсове и минуси на контактните лещи

Днес все по-голям процент от хората, нуждаещи се от корекция на зрението, избират меки контактни лещи за коригиране на късогледство, далекогледство и астигматизъм. Въпреки нарастващата популярност, широката гама и достъпната цена на продуктите в магазини като https://lensin.bg/ , не всички потребители са сигурни, че са готови да преминат към контактна оптика. Това, което ги безпокои са безопасността и удобството.

Струва ли си да замените очилата с контактни лещи? В този материал ще разгледаме основните плюсове и минуси на контактните лещи. Ще обърнем внимание също и на противопоказанията за тяхното използване, за да ви спестим ненужно лутане из дебрите на конактната оптика, в случай че тя не е за вас.

Предимства на контактните лещи

Едно от главните предимства на лещите е способността им да коригират по-ефективно зрителните недостатъци, тъй като те имитират естественото зрение. С тях зрителното поле не е ограничено от нищо, докато рамката на очилата пречи на периферното зрение. При меките лещи с добро качество са елиминирани отблясъците в условия на изкуствена светлина.

Нещо, което вълнува сериозно по-суетните потребители, е способността на контактните лещи да коригират зрението, без да променят визуално размерите на очите и контурите на лицето. Нещо повече, лещите могат да се използват и за естетични цели, като променят напълно цвета на очите.

Контактната оптика също така не пречи на физически дейности като спорт и активен отдих. Липсва и изпотяването на стъклата при преминаването от студена външна среда в отоплени помещения. При инциденти (напр. пътни произшествия) очилата могат да наранят сериозно лицето и очите, докато лещите напротив – могат да ги предпазят от миниатюрни парченца стъкло.

Недостатъци

Недостатъците на лещите не са много, но все пак ги има. На първо място, лещата е чуждо тяло за окото и при някои хора може да се появи отхвърляне или дискомфорт. Именно затова производителите се опитват да направят лещите възможно най-удобни за носене: намаляват дебелината им, използват материали, които имитират естествена сълза и изтъняват ръбовете, за да не се усещат при мигане.

Ако използвате средства за контактна корекция, трябва да бъдете постоянно наблюдавани от лекар. Дори ако носите лещи дълго време и спазвате правилата за поддръжка, трябва да посещавате офталмолог поне веднъж на 6 месеца. Освен това, самите лещи и разтворите за тях са източник на постоянен разход, докато очилата, дори и скъпи, се купуват веднъж и не се нуждаят от смяна, докато не се счупят или се наложи промяна на диоптрите.

Кога е по-удачно зрението да се коригира с лещи?

Ако има значителна разлика в зрителната острота на дясното и лявото око, този проблем е по-лесно да се коригира с лещи. С очила, ако разликата между дясната и лявата леща е повече от два диоптъра, човекът ще изпитва постоянно напрежение от натоварването. Има торични модели, които коригират зрението при тежък астигматизъм. Очилата не решават напълно този проблем.

Друго предимство на контактната леща е, че ако на пациента липсва част от лещата в резултат на нараняване или операция, контактната леща компенсира този недъг. Мултифокалните лещи помагат при едновременно късогледство и далекогледство. В случай на такъв проблем обикновено ще ви трябват два чифта очила – за постоянно ползване и за четене.

Носенето на контактни лещи не се препоръчва при остър конюктивит/кератит, както и при птоза, HIV инфекция и болест на Грейвс/ базедова болест. Също не е желателно да се прилага този метод за зрителна корекция при прием на хормонални лекарства (включително контрацептиви), които причиняват сухота на роговицата.